Претставници на ЕУ одбија да се сретнат со Помпео, откажана посетата на Европа

Од:

Американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, во последен момент го откажа патувањето за Европа откако шефот на луксембуршката дипломатија и високи претставници на ЕУ одбија да се состанат со него, јавија британските медиуми, повикувајќи се на дипломати запознати со ситуацијата.

Во соопштението на американскиот Стејт департмент претходно беше наведено дека патувањето е откажано поради ангажамнот на Помпео околу трансферот на власта пред инаугурацијата на Џо Бајден на претседателската функција, на 20 јануари.

Министерството за надворешни работи на Луксембург потврди дека посетата е откажана, додека институциите на ЕУ одбиваат да коментираат, пренесе Радио Слободна Европа.

Предвидено беше за време на посетата Помпео, на приватна вечера во Брисел, да се сретне и со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Би можело да ве интересира

Европа е единствениот регион каде што продолжува да расте бројот на новозаразени со Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Намален бројот на жртви во сообраќајки во ЕУ, делумно поради Ковид-19

А1он

СЗО: Европа е единствениот регион во светот каде расте смртноста од Ковид-19

А1он

Европски берзи: Внимателно тргување, во фокус се инфлаторни притисоци

Ана Ололовска

Газпром ќе испорачува повеќе гас за Европа

Ана Ололовска

СЗО: Европа е единствениот регион во светот каде расте бројот на заразени од коронавирус

А1он