Претседателот на Чешка не е во состојба да ги исполнува должностите

Од:

Чешкиот претседател Милош Земан најверојатно нема да се врати на функцијата поради влошената здравствена состојба, соопшти претседателот на Горниот дом на парламентот на државата.

Тој добил писмо од Централната воена болница во Прага, каде што се лекува Земан, во кое се вели дека шефот на државата не е во состојба да работи, а долгорочната прогноза е „многу неизвесна“.

Земан итно беше примен во болница на 10 октомври, ден по парламентарните избори. Тој е сместен на одделот за интензивна нега и е о стабилна здравствена состојба.

Би можело да ве интересира

На 26 ноември Земан ќе го назначи Петар Фијала за премиер на Чешката Република

А1он

Чешката влада поднесе оставка

Катерина Павлова-Николовска

Чешка укинува ДДВ за струја и за гас поради високите цени

Катерина Павлова-Николовска

Вистричил: Земан не е способен да ги исполнува своите претседателски должности

А1он

Најавена средба на Земан со лидерот на чешката опозиција

А1он

Чешката партија АНО преминува во опозиција

Ана Ололовска