Ден на жалост во Чешка

Од:

Денеска е ден на жалост во Чешка, откако 24-годишен студент во четвртокот во пукотницата на Карловиот универзитет уби 14 и рани 25 лица, а потоа се самоуби.

Претседателот Петр Павел и други државни функционери присуствуваа на мисата за загинатите во катедралата Свети Вит, јавува Radio Prague International.

Во Прага, како и во другите чешки градови, се засилени мерките за полициски надзор, а полицајци патролираат по улиците во пресрет на божиќните празници, ги надгледуваат пазарите, трговските центри и други места каде што се собира голем број луѓе.

Културните настани за време на божиќниот викенд се откажани, а сите јавни настани ќе започнат со едноминутно молчење.

Би можело да ве интересира

Австриските власти го екстрадираат во Србија осомничениот за убиството на Нусрет Дестановиќ

Доживотен затвор за свирепиот убиец од Кочани кој со 40 убоди уби жена

Анита Петровска Рајковиќ

Словенката Сабина е пронајдена мртва, несреќната жена ја убиле нејзиниот сопруг и неговата љубовница

Во Стокхолм: Убиен е татко пред очите на неговиот син

Инцидент во Бар: Со нож го нападнал сопствениот брат, уапсен е за обид за убиство

Како убијците на Данка го признале делото: Возачот зборувал на влашки, соучесникот веднаш кажал што се случило