Масакр во Прага: Бројот на убиени се искачи на 17, најмалку 24 се ранети

Од:

Во пукотницата на Универзитетот во Прага загинаа 17 лица, соопшти полицијата, а најмалку 24 лица се повредени.

– Овој настан нема никаква врска со меѓународниот тероризам – изјави чешкиот министер за внатрешни работи Вит Ракушан во врска со пукањето на Филозофскиот факултет.

Се стравува дека бројот на загинати може да се зголеми, изјави началникот на полицијата Мартин Вондрашек.

Би можело да ве интересира

Австриските власти го екстрадираат во Србија осомничениот за убиството на Нусрет Дестановиќ

Доживотен затвор за свирепиот убиец од Кочани кој со 40 убоди уби жена

Анита Петровска Рајковиќ

Словенката Сабина е пронајдена мртва, несреќната жена ја убиле нејзиниот сопруг и неговата љубовница

Во Стокхолм: Убиен е татко пред очите на неговиот син

Инцидент во Бар: Со нож го нападнал сопствениот брат, уапсен е за обид за убиство

Како убијците на Данка го признале делото: Возачот зборувал на влашки, соучесникот веднаш кажал што се случило