(ВИДЕО) Студентите на Универзитетот во Прага се обидоа да се сокријат од напаѓачот на покривот на зградата

Од:

За време на денешното пукање на Универзитетот во Прага, загинаа најмалку 17 лица, меѓу кои и напаѓачот. Одреден број студенти се обидоа да си го спасат животот криејќи се на покривот од зградата на факултетот.

Според сведочењата, напаѓачот се движел по ходникот носејќи пушка од голем калибар. Во еден момент напаѓачот се качил на покривот, а учениците се обиделе да се скријат. Во нападот се ранети 24 студенти.

Напаѓачот е 24-годишниот студент Дејвид Козак, кој според полицијата го убил сопствениот татко пред крвавиот напад на Универзитетот.

„Во 12 часот и 45 минути полицијата пронашла мртов маж во куќата, за кој се испоставило дека е татко на напаѓачот. Напаѓачот е и студент на Филозофскиот факултет во Прага, а во 14 часот држел предавање. во една од зградите на факултетот. Во 14 часот и 59 минути пукањето се случило во сосема друга зграда на плоштадот Палакехо. Во 15 часот и 20 минути телото на напаѓачот било пронајдено“, соопштија официјално од полицијата.

Министерот за внатрешни работи Вит Ракушан изјави дека нема докази дека се работи за меѓународен тероризам.

Би можело да ве интересира

Од возило во движење пукано кон куќа во Тетово, нема повредени

Инцидент во Гази Баба, маж пукал со пиштол

Почина жената која пред еден месец беше ранета од тетовец на патарина во Прешево

Орце Костов

Девојче од Косово е рането во инцидентот во основно училиште во градот Ванта кај Хелсинки

Горан Наумовски

Се уште не е идентификуван напаѓачот врз градоначалникот на Арачиново, трет напад врз него за година и пол

Орце Костов

МВР со детали за пукањето во Арачиново: Градоначалникот не е повреден

Орце Костов