Прекинато судењето на лекарот кој и помогна на ЦИА околу Бин Ладен

Од:

Пакистанскиот суд му даде на обвинителството две недели да подготви одговор на жалбата на осудениот пакистански лекар, кој спроведе лажна кампања за вакцинирање за да и помогне на ЦИА да утврди каде се наоѓа Осама бин Ладен.

Судењето се прекинува се додека не одговори обвинителството.

Доктор Шакил Африди е осуден на 33 години затвор во 2012 година на основа на обвинение за финансирање екстремистичка група.

Тоа е одвоен случај од оној за наводната поврзаност на пакистанскиот доктор со Централната разузнавачка агенција, за што Африди не е официјално обвинет.

Вашингтон побара Африди да биде ослободен, но Исламабад го одби тоа, наведувајќи дека го прекршил пакистанскиот закон.

Припадниците на американската специјална единица „Фоки“ го убија водачот на Ал Каеда на 2 мај 2011 година во пакистанскиот град Аботабад, а Исламабад не бил упатен во тоа.

Би можело да ве интересира

САД: Градоначалничката на Атланта позитивна на коронавирус

Ана Ололовска

САД анализираат забрана за кинески социјални мрежи

Ана Ололовска

САД укинуваат визи за студенти кои учат на далечина

Ана Ололовска

Северна Кореја: Не планираме нов самит со САД, Сеул шири гласини

Ана Ололовска

Трамп: Училиштата мора да се отворат на есен

Ана Ололовска

Републиканците бараат одговори од Трамп

Ана Ололовска