Познати алпинисти најверојатно настрадаа во лавина во Канада

Од:

Тројца исчезнати алпинисти најверојатно настрадале во лавина во канадските Карпести Планини, соопшти денеска Ангенцијата за канадските национални паркови „Парк Канада“.

dobivaj vesti na viber

Во списанија за планинарење се наведува дека станува збор за познати професионалци алпинисти, Американецот Џес Роскелеј и Австралијците Дејвид Лама и Хансорг Ауер.

Се наведува дека тројцата настрадале при обид да го освојат врвот Хаус во националниот парк Банф.

Роскелеј е познат по тоа што на 20-годишна возраст го освои највисокиот врв на светот Монт Еверест, и во тоа време беше најмладиот човек кој успеал во тоа.

Лама и Ауер се исто така светски познати алпинисти, кои освоиле некои од најсложените светски врвови.

Од „Парк Канада“ не ги објавија имињата на тимот, но ги опишаа како професионалци и искусни алпинисти.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во Канада протести за поддршка на иранските жени

Ана Ололовска

Трудо: Канада ќе воведе нови санкции кон Москва за „лажните“ референдуми

Ана Ололовска

Канада е против реизбор на Русија во ИЦАО

Ана Ололовска

Канада ги укинува сите Ковид ограничувања за патниците кои пристигнуваат

А1он

ВИДЕО: Ураганот Фиона ја погоди Канада, ветер од јачина од 150 километри на час

Фиона викендов се очекува да удри на брегот на Канада

Ана Ололовска