Познати алпинисти најверојатно настрадаа во лавина во Канада

Од:

Тројца исчезнати алпинисти најверојатно настрадале во лавина во канадските Карпести Планини, соопшти денеска Ангенцијата за канадските национални паркови „Парк Канада“.

Во списанија за планинарење се наведува дека станува збор за познати професионалци алпинисти, Американецот Џес Роскелеј и Австралијците Дејвид Лама и Хансорг Ауер.

Се наведува дека тројцата настрадале при обид да го освојат врвот Хаус во националниот парк Банф.

Роскелеј е познат по тоа што на 20-годишна возраст го освои највисокиот врв на светот Монт Еверест, и во тоа време беше најмладиот човек кој успеал во тоа.

Лама и Ауер се исто така светски познати алпинисти, кои освоиле некои од најсложените светски врвови.

Од „Парк Канада“ не ги објавија имињата на тимот, но ги опишаа како професионалци и искусни алпинисти.

Би можело да ве интересира

Илјадници летови во САД и Канада се одложени поради снежно невреме

Ана Ололовска

Канада испрати трупи на специјалните сили во Украина

Ана Ололовска

ЕУ ги отстрани Австралија, Канада и Аргентина од листата на олеснети патувања

А1он

Аргентина, Австралија и Канада повторно со рестрикции за влез во ЕУ

Ана Ололовска

Квебек ќе воведе посебен данок за луѓето кои не се вакцинирани против коронавирусот

Ана Ололовска

Канада ќе исплати 40 милијарди долари отштета на домородните деца

Ана Ололовска