Пожар од епски размери во Бангладеш, изгореа 15.000 домови

Од:

Во голем пожар во Дака, главниот град на Бангладеш, изгореле 15.000 домови, а 50.000 лица останале без кров на главата.

Пожарот се појавил во сиромашен кварт каде повеќето бараки се изградени од лесно запалливи материјали, пренесе Би-Би-Си.

Според последните податоци, во пожарот нема жртви, туку само неколку лица се потешко повредени.

Засега не е позната причината за пожарот, а Владата на Бангладеш најави помош за сите кои останаа без своите домови.

Би можело да ве интересира

Најмалку 50 луѓе починале од последици од зимата во Бангладеш

Ана Ололовска

Најмалку 10 мртви во пожар во фабрика во Бангладеш

Ана Ололовска

Најмалку осум жртви во пожар во фабрика во Бангладеш

Ана Ололовска

Смртна казна за седуммина екстремисти за нападот во 2016 година врз кафуле во Дака кога беа убиени 20 лица

Ана Ололовска

Експлозија на гасоводот во Бангладеш, најмалку седум мртви

Ана Ололовска

Најмалку 15 загинати во железничка несреќа во Бангладеш

Ана Ололовска