Повредени 25 луѓе при експлозија на автомобил-бомба во Сирија

Од:

Најмалку 25 лица се повредени при експлозија на автомобил-бомба во Африн, во северниот дел на Сирија, град кој го контролираат опозициските сили поддржани од Турција, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права, повикувајќи се на цивилната одбрана.

Активисти соопштуваат дека во нападот нема загинати, но оти веднаш по експлозијата уште две лица биле повредени од минофрлачка граната.

Турција и сојузничките сириски борци го зазедоа градот Африн минатата година, протерувајќи ги силите на сириските Курди, кои Анкара ги смета за терористи. Меѓутоа, турското преземање предизвика повеќе напади во тие подрачја со доминантно курдско население.

Би можело да ве интересира

Турција ја обновила офанзивата во североисточна Сирија и покрај договорот со САД за прекин на огнот

Ана Ололовска

Експлозии и пукотници по прогласениот прекин на огнот на североистокот од Сирија

Ана Ололовска

Чавушоглу: Привременото запирање на операцијата не е примирје

Ана Ололовска

Гутереш ги поздрави напорите за решавање на ситуацијата во Сирија

Ана Ололовска

Курдите го прифаќаат договорот за примирје во Сирија

Ана Ололовска

За Дамаск договорот за прекин на огнот е неодреден

Ана Ололовска