Поранешниот претседател на Салвадор осуден на две години затвор поради поткуп

Од:

Поранешниот претседател на Салвадор, Антонио Сака е осуден на две години затвор поради давање поткуп, соопшти канцеларијата на јавниот обвинител во земјата.

Педесет и четири годишниот Сака е прогласен за виновен бидејќи се обидувал да поткупи службеник во судот со 10.000 долари, со цел да добие информација за дело кое се води против него.

Сака, кој беше шеф на државата од 2004 до 2009 година, признал дека ги извршил престапките за кои е обвинет.

Поранешниот претседател на Салвадор веќе издржува 10-годишна пресуда за перење пари и злоупотреба на речиси 300 милиони долари од јавни фондови.

Би можело да ве интересира

Салвадор погоден од земјотрес со интензитет од 5,5 степени по Рихтер

Ана Ололовска

Тројца загинати откако се урна салвадорски воен авион во Пацификот

Ана Ололовска

Претседателот на Салвадор сам си се нарече диктатор

Ана Ололовска

Биткоинот стана официјална валута во Салвадор

Во здружена полициска акција во Централна Америка уапсени над 700 криминалци

Ана Ололовска

Политичка криза во Салвадор

Ана Ололовска