Во здружена полициска акција во Централна Америка уапсени над 700 криминалци

Од:

Полициите на Салвадор, Гватемала и Хондурас, со помош на американските безбедносни служби, уапсија повеќе од 700 членови на меѓународни криминални организации, главно членови на двата најмоќни нарко картели во Централна Америка: „МС-13“ и „18-та улица“, соопшти американското Министерство за правда.

dobivaj vesti na viber

-Министерството за правда на САД и нашите полициски партнери од Централна Америка се посветени на продолжување на соработката во лоцирање и апсење на членовите на криминалните кланови и нивни соработници, кои се занимаваат со прекугранични криминални активности“, изјави американскиот државен обвинител (министер за правда), Вилијам Бар, пренесен од британските медиуми.

Врвен приритет на сегашниот американски претседател, Донад Трамп, беше справувањето со прекугранична мрежа за нелегална трговија со луѓе.

Неколкуте стотини членови на криминални кланови се уапсени под обвинение за тероризам, убиство, изнуда, киднапирање, перење пари, криумчарење и трговија со луѓе.

Би можело да ве интересира

Хондурас поради проблеми со бандите суспендираше некои уставни права

Салвадор погоден од земјотрес со интензитет од 5,5 степени по Рихтер

Ана Ололовска

Камионет падна во провалија во Гватемала, загинаа 17 лица

Ана Ололовска

Силен земјотрес го погоди Хондурас

Горан Наумовски

ВИДЕО: Во Хондурас уапсена шефица на картел за која САД нудеа пет милиони долари

Ана Ололовска

Поранешниот претседател на Хондурас пред Судот во Њујорк треба да се изјасни по обвинувањата за трговија со дрога и оружје

Ана Ололовска