Убиецот на новинарот Јан Куцијак е поранешен војник

Од:

Обвинителството на Словачка соопшти дека поранешниот војник Мирослав Марчек е убиецот на новинарот Јан Куцијак и неговата свршеница, јави Словачкото радио.

Марчек признал дека го извршил делото при распит во Националната агенција за борба со криминал. Обвинителството се надева дека тој ќе биде изведен пред суд до крајот на годинава.

За убиството на Куцијак беа обвинети пет луѓе меѓу кои и осомничениот убиец, нарачателот и посредник. Во притвор се четворица од нив кои се обвинети и за подготовка на уште три убиства – на адвокат и двајца обвинители.

Би можело да ве интересира

Аеродромот Братислава заработува како паркинг за авиони за време на кризата со коронавирусот

Ана Ололовска

Дојава за бомба во неколку словачки судови

Ана Ололовска

Во Словачка, првпат по 10 март, без ниту еден случај на новозаразени со Ковид-19

Повик за стипендии за учество на Летната школа во Братислава

А1он

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Израелски полицаец убива момче со неколку истрели кое го нападнало со нож

А1он

Обвинителство за убиството во Арачиново: По расправија сопругот испукал куршум во задниот дел од главата

А1он