Поради голем пожар прогласена вонредна состојба во град во Баварија

Од:

Властите на градот Розенхајм во југоисточниот дел на германската покраина Баварија попладнево прогласија вонредна состојба, поради пожарот што веќе неколку часа беснее во блискиот шумски предел, јави ДПА.

Во гасењето на огнот учествуваат 135 пожарникари и 30 припадници на планинската спасувачка служба, на кои им помагаат четири хеликоптери.

Поради пожарот властите ги затворија за движење туристичките патеки на блиската планина Шварценберг, што се наоѓа на германско-австриската граница.

Фото: Архива

Би можело да ве интересира

Левичари запалиja салон за автомобили во Германија

Горан Наумовски

Пропадна референдумот во Берлин, не излегоа доволно гласачи

Горан Наумовски

Маж во Хамбург уби човек, а потоа се самоуби

(ВИДЕО) Протести за климата во Германија, активисти ги блокираа мостовите во Хамбург

ВИДЕО: Возач на автомобил газеше пешаци на аеродром во Келн, има повеќе повредени

Ана Ололовска

Група девојчиња со часови мачеле 13-годишно девојче во Германија, и гаселе цигари на лицето, па и ја запалиле косата

Горан Наумовски