Помпео: САД се за продолжување на Договорот СТАРТ со Русија

Од:

Во согласност со фактот дека Москва се согласи на понатамошно намалување на нуклеарниот арсенал и ограничување на стратешкото нуклеарно оружје, Вашингтон во принцип е согласен да го продолжи Договорот СТАРТ со Русија, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Тој истакна дека тоа е историски договор на двете глобални суперсили.

– Русија во принцип прифати да ја замрзне својата нуклеарна програма и ние сме многу задоволни, дури сметаме дека станува збор за историски договор, наведе Помпео.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков претходно изјави дека Москва се надева дека со Вашингтон ќе продолжи да преговара со нов договор СТАРТ, бидејќи тоа е значајно за глобалната безбедност.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Бајден официјално ги претстави првите луѓе на новата администрација

Жарко Настоски

САД: Над 1.000 починати од Ковид-19, нови 190.000 заразени во изминатиот ден

Жарко Настоски

Њујорк Тајмс: Што правел Трамп од денот на претседателските избори?

Жарко Настоски

Руската Влада ги вклучи вакцините против Ковид-19 на списокот на основни лекови

Жарко Настоски

Две дози од вакцината „Спутник V“ во странство ќе чинат 20 долари, во Русија е бесплатна

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пијан маж држи шест деца за заложници во стан во Санкт Петербург

Ана Ололовска