Помпео: САД се понудија да му помогнат на Иран со коронавирусот 

Од:

САД во моментов не е вклучена во непријателства кон Иран и на Техеран му понуди техничка помош во справувањето со епидемијата од новиот коронавирус, изјави американскиот државен секретар, Мајк Помпео.

-Ние и дадовме понуда на Исламската Република за помош, им соопшти Помпео на конгресмените откако го притиснаа околу глобалниот одговор на заразата, во сослушувањето во Конгресот што во фокусот го имаше Иран.

Американските конгресмени се загрижени дека во Иран е забележана сериозна појава на коронавирусот, додека нивниот здравствен систем е ослабнат.

Помпео истакна дека здравствениот систем во Иран не е стабилен и додаде дека Техеран не споделува информации.

Би можело да ве интересира

Расте бројот на заразени морнари на носачот Теодор Рузвелт

А1он

Во Австрија за првпат повеќе оздравени од новозаразени

А1он

Состојба со Ковид-19 во светот до 19 часот

А1он

Првпат по десетина дена бројот на жртви од Ковид-19 во Италија падна под 700

А1он

Виролозите советуваат – отворете ги прозорците, пуштете го сонцето, вирусот нема крилја

А1он

Забраната за движење во Грција продолжена до 27 април

А1он