Помпео: САД и ЕУ преговараат за повторно воспоставување на взаемните патувања

Од:

Вашингтон и Брисел водат сложени разговори за повторно воспоставување на патувањата меѓу САД и ЕУ, изјави денеска државниот секретар Мајк Помпео во телефонски брифинг за новинарите. Тој истакна дека разговорите се во доменот на тоа како најдобро да се постапи од научен и епидемиолошки аспект за да се намали ризикот од ширење на пандемијата.

„Постои длабока потреба и желба да се отвори глобалната економија, луѓето да можат слободно да се качат на авион и да патуваат, за туризам или бизнис“, истакна Помпео.

Тој додде дека во разговорите со ЕУ, од американска страна вклучено е Министерството за транспорт, кое планира брзо, на најсигурен и најбезбеден начин да воспостави повторна можност за патувања на граѓаните од САД и ЕУ.

Би можело да ве интересира

Помпео: Авторитаризмот се уште живее во Русија, Кина и Иран

А1он

ЕУ одбива да ги набљудува изборите во Венецуела и бара нивно одложување

А1он

СЗО: На американскиот континент секојдневно по 100 илјади случаи на коронавирус

А1он

Азар за руската вакцина против Ковид-19: Важна е ефективноста а не да се биде прв

А1он

Трамп за кинескиот претседател: Ми се допаѓаше, но сега не се чувствувам така

А1он

Се вжештува атмосферата меѓу Грција и Турција, Мицотакис побара итен самит на ЕУ

Горјан Грнчаровски