Помош од ОН за жртвите на циклонот Харолд во јужниот Пацифик

Од:

ОН одлучија да издвојат 2,5 милиони долари од фондот за итни случаи, за да им помогнат на илјадници луѓе во јужната пацифичка островска држава Вануату, која беше погодена од циклонот Харолд.

За време на циклонското невреме на 6 април имаше неколку свлечишта на најголемиот остров Еспириту Санто, а беа погодени и Соломонските острови, Фиџи и Тонга.

Според локалните медиуми, во невремето загинале повеќе од 20 луѓе, а уништени се повеќе куќи, згради и земјоделски култури.

Во соопштението на претставникот на ОН, Стефан Дујариц, се истакнува дека генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изразил „длабоко сочувство со жителите на јужните пацифички острови“ и ја изразил својата подготвеност да ја поддржи обновата на уништената нација.

Во извештајот на локалната канцеларија на ОН во Вануату, се проценува дека околу 90 проценти од жителите на провинцијата Санма, која беше најпогодена, останале без покрив над главата.

Би можело да ве интересира

Циклонот Амфан во Индија предизвика штета од 13 милијарди долари

А1он

ВИДЕО: Американската морнарица со ласерски топ уништи беспилотно летало над Пацификот

А1он

ВИДЕО: Поради циклонот Амфан евакуирани повеќе од 2,6 милиони луѓе во Индија и Бангладеш

А1он

Силен земјотрес го погоди архипелагот Тонга

Ана Ололовска

Отпадот во Пацификот го чисти огромна направа што плута

Ана Ололовска

Австралија: 500 милиони долари за борба со климатските промени во реонот на Тихиот Океан