pacifik

Свет

ВИДЕО: Американската морнарица со ласерски топ уништи беспилотно летало над Пацификот

А1он
Aмериканската морнарица објави видео снимки и фотографии на кои се гледа како американскиот амфибиски транспортер УС Портланд со ласерски топ уништува беспилотно летало над Пацификот,
Свет

Силен земјотрес го погоди архипелагот Тонга

А1он
Земјотрес со интензитет од 6,6 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран во близина на архипелагот Тонга, во Пацификот. Американскиот геолошки институт соопшти дека земјотресот
Свет

Австралија: 500 милиони долари за борба со климатските промени во реонот на Тихиот Океан

А1он
Австралија ќе обезбеди 500 милиони долари (338 милиони американски долари) за справување со проблемите од климатските промени во Тихоокеанскиот регион. Парите ќе се потрошат за
Свет

Гутереш: На Пацификот му треба посилна поддршка во борба со климата

А1он
Генералниот секретар на Обединети Нации, Антонио Гутереш изјави денеска дека ќе отпатува на три јужнопацифички острови за да ги види ефектите од климатските промени. Говорејќи
Магазин

Ненаселен остров во Пацификот „потопен“ со 17 тони отпадоци

А1он
Малиот и ненаселен остров Хендерсон, во Јужниот Пацифик е прогласен за најзагаден со пластични отпадоци во целиот свет. Заедничкото истражување, што го спроведоа група австралиски