Полјак го ископал телото на мајка му од гробот и го чувал на кауч 13 години

Од:

Полската полиција пронашла мумифицирано тело на неговата мајка во куќата на 76-годишен маж во градот Радлин на југозападот на земјата. 76-годишниот Маријан Л. е обвинет дека го ископал телото на мајка си од гробот и го однел дома. Полицијата дејствувала по дојава на шурата на мажот, а телото било пронајдено на каучот пред телевизорот, пишува Дејли Мејл.

За време на посетата, деверот забележал дека Маријан чудно се однесува и решил да повика брза помош. „Добивме дојава за пронаоѓање на тело од член на семејството на сопственикот на станот. Полицијата отиде на улицата Рогозина во Радлин. Во делот од куќата на постар маж е откриен мумифициран труп“, изјави портпаролката на полицијата Малгоржата Кониарска.

„Според содржината на ДНК, мумифицираното тело припаѓа на жена, Јадвига Л., која почина во јануари 2010 година, мајка на Маријан. Гробот на Јадвига Л., каде што беше погребана на 16. јануари 2010 година, беше пронајден празен. Веројатно човекот го ископал телото на мајката веднаш по погребот, а потоа го мумифицирал, а телото останало во оваа куќа од 2010 година“, изјави Јоана Сморчевска од Окружното обвинителство.

Маријан живее на само 300 метри од гробиштата каде што била погребана неговата мајка. „Сè потврди дека човекот сигурно користел некои хемикалии за да го мумифицира трупот. Се чувствуваше забележлив мирис на нафталин. Без разлика, телото очигледно беше во совршена состојба“, рече шефот на окружното обвинителство, Марцин Фелстињски.

Иако телото беше откриено уште во февруари, веста излезе дури сега откако 76-годишникот беше обвинет за сквернавење на трупот. Телото на неговата мајка ќе биде повторно погребано.

Би можело да ве интересира

Злосторство во Полска: Пронајдени тела на три бебиња, мајката осомничена за убиство и инцест

Горан Наумовски

Сантос се уште не знае дали ќе остане селектор на Полска

Горан Наумовски

Лукашенко: И наредив на владата да ги обнови контактите со Полска

Полска испраќа 2.000 војници на границата со Белорусија

Еден рудар загина, петмина се повредени во подземен земјотрес во полски рудник

Полскиот историчар Рубаха тврди: Илинденското востание го раководеле Бугари

Орце Костов