Полицаецот кој го уби Џорџ Флојд одбива да сведочи, се повика на Петтиот амандман

Од:

Поранешниот полицаец од Минеаполис, Дерек Шовин, кому се суди за убиството на Џорџ Флојд, на денешното рочиште од предметот што се води во локалниот суд се повика на Петтиот амандман и се изјасни дека не сака да сведочи за време на судењето.

Шовин беше категоричен дека е тоа неговата одлука, пишува Си-Ен-Ен.

Во судот во Минеаполис од минатата недела е во тек судењето на полицаецот кој употреби прекумерна сила при апсењето на Џорџ Флојд во мај минатата година, по што Флојд почина.

Во досегашниот тек од судењето Шовин (45) се изјасни за невин по обвиненијата за убиство од втор и трет степен.

Неговиот адвокат, Ерик Нелсон, во досегашната постапка кажа дека случајот е посложен од само објавување видеа. Тој додаде дека Шовин ги следел упатствата за полициска обука за употреба на сила и тврди дека Флојд починал поради употреба на дрога во комбинација со други здравствени проблеми.

Би можело да ве интересира

При крај се залихите на бензин во Вашингтон

Ана Ололовска

„Амазон“ вработува 75.000 луѓе во САД и Канада, ќе им даде по 100 долари на вакцинираните

Жарко Настоски

САД: Вакцинирани сите конгресмени-демократи

Жарко Настоски

Борел: Европската Унија не може ништо, само САД можат да го запрат Израел

Катерина Павлова-Николовска

САД: Целосно вакцинираните луѓе не мораат да носат маски и да држат дистанца

Жарко Настоски

Лотарија со награди од еден милион долари ја стимулира вакцинацијата во Охајо

Ана Ололовска