dzordz flojd

Свет

Минеаполис гласа за реформа на полицијата, 18 месеци по убиството на Џорџ Флојд

А1он
Граѓаните на Минеаполис денеска гласаат за предлогот за радикални полициски реформи во нивниот град каде што полицијата пред 1,5 година го уби Афроамериканецот Џорџ Флојд,
Свет

ВИДЕО: Полицаецот кој го уби Џорџ Флојд доби 22 години затвор

А1он
Суд во американската држава Минесота денеска го осуди Дерек Шовин, полицаецот кој лани во мај го уби афроамериканецот Џорџ Флојд во Минеаполис, на казна затвор
Свет

Полицаецот кој го уби Џорџ Флојд одбива да сведочи, се повика на Петтиот амандман

А1он
Поранешниот полицаец од Минеаполис, Дерек Шовин, кому се суди за убиството на Џорџ Флојд, на денешното рочиште од предметот што се води во локалниот суд
Свет

Во САД почна судењето за контроверзниот случај со убиството на Џорџ Флојд

А1он
Во американскиот град Минеаполис денеска почна судењето на поранешниот полицаец Дерек Шовин, кој е обвинет за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд. За време на првиот
Свет

Семејството на убиениот Џорџ Флојд ќе добие 27 милиони долари од градот Минеаполис

А1он
Градскиот совет на Минеаполис, во американската држава Минесота, денеска едногласно одлучи да се исплатат 27 милиони долари за решавање на тужбата поднесена од семејството на
Свет

ВИДЕО: Почнува судењето на полицаецот обвинет за смртта на Џорџ Флојд

А1он
Речиси една година по смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, денеска во неговиот роден град Минеаполис почнува судењето на еден од поранешните полицајци, вклучен во неговото