Поднесена првата тужба против „Боинг“ по падот на авионот на „Етиопиан ерлајнс“

Од:

Во американскиот федералниот суд денеска е поднесена првата тужба против компанијата „Боинг“, поради падот на авионот „Етиопиан ерлајнс“ 737 МАХ на 10 март годинава, кога загинаа 157 лица.

Тужбата до федералниот суд во Чикаго ја поднесе семејството на Џексон Мусони, државјанин на Руанда.

Како што е наведено во тужбата, „Боинг“, кој произведува авиони од типот 737 МАХ, имал неисправен дизајн на автоматизираниот систем на контролата на летот.

Од компанијата засега нема никакви изјави по повод тужбата.

Авионот на „Етиопиан ерлајнс“ се урна веднаш по полетувањето од Адис Абеба.

Би можело да ве интересира

Партнерката на Борис Џонсон има забранет влез во САД

Во Јемен соборен американски дрон

Ана Ололовска

Зариф до Трамп: Нашиот одговор ќе биде непредвидлив

Ана Ололовска

Трамп: Американските Евреи кои гласаат за демократи не се лојални граѓани на САД

Ана Ололовска

Одлуката на Трамп за одлагање на посетата на Данска е изненадувачка за кралското семејство

Ана Ололовска

Помпео се закани со санкции поради иранскиот танкер

Ана Ололовска