boeing

Свет

„Боинг“ во 2019 година: Најмалку порачки во изминатите две децении

А1он
Американскиот производител на авиони „Боинг“ објави дека во 2019 година примил најмал број нарачки во изминатите две децении, како резултат на кризата предизвикана од приземјувањето
Свет

„Боинг“ тврди дека поправил грешки во софтверот за моделот 737 Макс

А1он
Боинг соопшти дека завршиле со софтверските измени за проблематичните модели 737 Макс. Производителот на авиони соопшти дека е тестиран софтверот повеќе од 360 часови на
Свет

Поднесена првата тужба против „Боинг“ по падот на авионот на „Етиопиан ерлајнс“

А1он
Во американскиот федералниот суд денеска е поднесена првата тужба против компанијата „Боинг“, поради падот на авионот „Етиопиан ерлајнс“ 737 МАХ на 10 март годинава, кога