Почина поранешниот египетски претседател Мохамед Морси

Од:

Поранешниот претседател на Египет Мохамед Морси почина од срцев удар на 69-годишна возраст, јави државната телевизија на Египет.

Телевизијата информира дека Морси починал во еден египетски суд. Поранешниот египетски претседател беше во затвор од 2013 година, обвинет за разни злосторства.

Морси беше петтиот претседател на Египет и беше на власт од 30 јуни 2012 до 3 јули 2013 година кога беше симнат од власт со државен удар.

Генералот Абдел Фатах aл-Сиси, кој го предводеше пучот, го симна Морси од власт и го суспендираше египетскиот Устав од 2012 година.

Би можело да ве интересира

Ел-Сиси апелира на акција против земјите поддржувачи на тероризам

Во Египет седум лица осудени на смртна казна поради напад врз полицајци

Ана Ололовска

Египетската полиција упадна во независен медиум, приведен еден од уредниците

САД му се заканија на Египет со санкции за намерата да купи руски ловци „СУ-35“

Дански терорист наводно е одговорен за уривање на рускиот патнички авион во 2015 година

Египетските безбедносни сили убија 83 бунтовници во северниот дел на Синај