По три години Хонг Конг ја укинува обврската за носење маски

Од:

Хонг Конг ќе стави крај на обврската за носење маски во борбата против коронавирусот, рече главниот извршен директор на регионот Џон Ли во обид да привлече посетители и бизниси и да го врати нормалниот живот по повеќе од три години по наметнувањето строги правила.

Укинувањето на барањето за маска во Хонг Конг ќе стапи на сила од среда, 1 март, рече Ли на брифингот со новинарите. Специјалниот административен регион Хонг Конг е едно од последните места во светот каде носењето маски сè уште е задолжително.

Административните региони на Хонг Конг и Макао ја следат кинеската политика на нулта толеранција за коронавирусот во последните три години. Хонг Конг почна да ги укинува рестриктивните мерки минатата година, но обврската за носење маски е на сила од 2020 година.

„Сметаме дека ова е најдобро време да се донесе оваа одлука. Тоа е јасна порака што покажува дека Хонг Конг се враќа во нормала“, рече Ли. Во местата со висок ризик, како што се болниците, менаџерите можат да одлучат дали да бараат од персоналот и посетителите да носат маски, додаде тој.

Би можело да ве интересира

Кинески научник: Можно е пандемијата да започнала со истекување на вирусот од лабораторија

Ана Ололовска

СЗО прогласи крај на пандемијата на коронавирус

Ана Ололовска

Шефот на СЗО: Не можеме да знаеме како настанала короната додека Кина не ги објави своите податоци

Ана Ололовска

Се појавија нови информации за потеклото на короната: СЗО бара Кина да ги објави

Катерина Павлова-Николовска

СЗО до Американците: На која основа тврдите дека коронавирусот дошол од лабораторија

Ана Ололовска

ФБИ: Корона вирусот протече од лабораторија во Кина