По договорот меѓу Бајден и Путин, рускиот амбасадор се враќа во САД

Од:

Рускиот амбасадор во Вашингтон, кој беше вратен во неговата земја на консултации во март, денеска отпатува во САД, во согласност со неодамнешниот договор меѓу рускиот и американскиот претседател  Владимир Путин и Џо Бајден, постигнат на Самитот во Женева.

dobivaj vesti na viber

Авионот со амбасадорот Анатолиј Антонов полетал од Москва во 9.20 часот по локално време, пренесоа руските медиуми.

– Со оглед на резултатите од состанокот на двајцата претседатели, сметам на конструктивна работа со моите американски колеги за градење односи на еднаква и прагматична основа, рече Антонов пред патувањето, додавајќи дека е оптимист.

Од своја страна, американскиот амбасадор во Русија Џон Саливан изјави дека наскоро ќе се врати во Москва.

Американските власти ја обвинија Русија за хакирање и мешање во изборите во САД. Руските власти потоа го повлекоа својот амбасадор во САД на консултации во март, откако Бајден го спореди Путин со „убиец“.

Американскиот амбасадор Џон Саливан ја напушти Москва во април, откако двете земји најавија бран санкции и протерување на дипломатите.

Во мај, Русија официјално ги прогласи САД за „непријателска“ држава.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Руска ТВ објави застрашувачка снимка: Во очекување на нуклеарен конфликт

Катерина Павлова-Николовска

Полска би ги запрела дипломатските контакти со Русија доколку ЕУ го стори тоа

А1он

Руски гувернер: Половина од мобилизираните во регионот вратени дома, командантот разрешен

Американскиот секретар за одбрана: Го предупредив Шојгу за нуклеарно оружје

Ана Ололовска

Во координиран одговор, членките на ЕУ ги повикуваат на разговор руските амбасадори

Ана Ололовска

Што значи мобилизацијата за Русија – крај на пазарењето на Путин со народот

Ана Ололовска