По 32 години решена мистеријата: Динго го усмрти бебето

Од:

По 32 години во Австралија е решен случајот со исчезнувањето и смртта на бебето Азариа Чембрлен кое во 1980 година го снема од еден камп.

По 32 години австралискиот суд донесе конечна одлука за случајот. Динго, односно австралиското диво куче навистина го однелo осуммесечното бебе, исто како и во филмот „Крик во темницата“ кој е снимен за овој случај.

Досега родителите на осуммесечното бебе беа обвинети за убиството. Во текот на првото судење во 1982 година Линди Чембрлен беше прогласена за виновна за убиството на нејзината ќерка и осудена на доживотен затвор, а нејзиниот сопруг беше прогласен за виновен за соучесништво.

По пронаоѓањето на дел од облеката на бебето во деловите кои се преполни со динга, двајцата беа ослободени од обвинувањата.

„Австралија не може повеќе да тврди дека дингото не е опасно. Ни олесна што оваа сага е завршена и што можеме да продолжиме со своите животи и да ја оплачеме нашата ќерка во мир“, рече по пресудата Линди Чембрлен.

Би можело да ве интересира

Тројца државјани на Австралија во затвор во Иран

Ана Ололовска

Во Австралија горат повеќе од 100 шумски пожари

Ана Ололовска

Пожари беснеат на источниот брег на Австралија

Ана Ололовска

Еден тон дрога откриена на брод заринкан на остров во Австралија

Ана Ололовска

Австралија разгледува цензура на екстремистички материјали на интернет

Ана Ололовска

Потврдена затворската казна на австралискиот кардинал Џорџ Пел

Ана Ололовска

1 comment

СИГМА 12/06/2012 - 11:42 at 11:42

Ред е и ќерката да почива во мир но и родителите да тагата,жалоста во духовен мир ја оплакуваат.Да недаде господ ова на никиј родител се случи но… нема поголема болка кога против љубовта за децата се измисли зло кое ни природата не го признава.Зар има поголема љубов од рожба.Која е смисолот на чивотот без нив .НЕЗНАМ. И несакам да знам.

Reply

Leave a Comment

6 − one =