Петмина „вечни“ градоначалници во Словенија го добија осмиот мандат

Од:

Петмина „вечни“ градоначалници во Словенија го добија осмиот мандат
Љубљана, 21 ноември 2022 (МИА) – На вчерашните локални избори во Словенија, граѓаните повторно гласаа за петтемина градоначалници, кои се на функција од 1994 година, всушност тие добија осми мандат.

Меѓу нив е градоначалникот на Церкље на Горењска, кој освои повеќе од 70 отсто од гласовите, а градоначалниците на Рогашка Слатина, Рогатац и Горњи Петровац во првиот круг освоија 64 односно 65 отсто од гласовите.

Градоначалниците на Преваља, на Добрна и на Блоке освоија седми мандат.

Седми мандат во првиот круг од локалните избори без противкандидат освоија градоначалниците на Добровник, Разкрижја, Жетала и Раче – Фама.

Би можело да ве интересира

Снег целосно ја парализира Словенија: Над 160 дрвја паднаа на патиштата, делови од земјата без струја

А1он

Илјадници потрошувачи во Словенија без струја поради снег и ветер

Ана Ололовска

Словенија планира да го укине дополнителното здравствено осигурување

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Мицкоски: Ковачевски и ДУИ не можат затвореник да пренесат од точка А до точка Б, а не убедуваат дека ќе не однесат во ЕУ

Орце Костов

Се преврте вагон на товарен воз во Словенија, тешко повреден маж

Ана Ололовска

Пленковиќ и Фон дер Лајен на 1 јануари ќе посетат хрватско-словенечки граничен пункт

Ана Ололовска