Песков: Ако Европа го одбие гасот, ќе го продадеме на други земји

Од:

Ако цела Европа се откаже од рускиот гас, тогаш Русија ќе го продаде на други земји, изјави во интервју за францускиот телевизиски канал ЛЦИ портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој нагласи дека „Русија со децении живее добро под санкции“.

– Навикнати сме на тоа. Што се однесува до гасот, ќе се обидеме да го извеземе во други земји. На многу луѓе им треба гас, истакна Песков.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Најмалку 16 лица починаа од труење со јаболкова ракија во Русија

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

ВИДЕО: Жената која го обвини Бајден за сексуален напад пребега во Русија

Катерина Павлова-Николовска

Русија: Украина гранатираше пограничен град, оштетени згради, запалени возила…

Ана Ололовска

Медведев: Британија е вечен непријател на Москва

Ана Ололовска