Пентагон подготвува нови бази за да и се спротивстави на Кина

Од:

Пентагон ќе се фокусира на изградба на бази во Гуам и во Австралија со цел подобро да ја подготви американската армија да и се спротивстави на Кина, изјави висок претставник на американското Министерство за одбрана.

dobivaj vesti na viber

Таквите потези се поттикнати од ревизијата на американската глобална одбранбена стратегија, која претседателот Џо Бајден му ја наложи на државниот секретар за одбрана Лојд Остин да ја спроведе набргу откако тој ја презеде функцијата во февруари, објави Си Ен Ен.

Остин започна со ревизија на американската глобална одбранбена стратегија која беше строго доверлива, но висок претставник на одбраната изнесе некои детали околу наодите.

– Бајден „неодамна ги одобри“ наодите и препораките на Остин произлезени од ревизијата, потврди д-р Мара Карлин, која е вршител на должноста потсекретар за политички прашања во Министерството за одбрана на САД.

Администрацијата на Бајден го постави спротивставувањето на Кина како свој главен надворешнополитички приоритет бидејќи тензиите во односите со Пекинг се интензивираат, особено околу Тајван.

Би можело да ве интересира

Кина тестираше дрон за промена на временските услови

ВИДЕО: Поради заразено шестгодишно дете Кинезите ја затворија „Икеа“ заедно со купувачите

А1он

Сеул: Големи воени вежби на САД и Јужна Кореја следната недела

Ана Ололовска

Кина санкционира седум тајвански високи претставници

Ана Ололовска

ФБИ: Безбедносните агенции на САД се соочуваат со закани по претресот на домот на Трамп во Флорида

Ана Ололовска

Кина одржува нови воени вежби во близина на Тајван

А1он