Партизаните му испратија порака на Путин

Од:

Снимката од рускиот доброволец против Кремљ ги покажува неговите борци во оклопни возила на самиот граничен премин Грајворон, кој ја дели Украина од Русија. Тие и уште една руска милиција – Легијата на слободата на Русија, и двете со седиште во Украина – тврдат дека „целосно го ослободиле“ пограничниот град Козинка – дејствувајќи во Русија за да го соборат рускиот претседател Владимир Путин.

„Имаме само една порака до Путин: Потпишете ја капитулацијата и откажете се. Ќе добиете удобен простор во Хашкиот трибунал. Пораката е упатена и до рускиот народ за да прогледа и да го види постоењето на нова сила, која има повеќе од балони на лента – сила со оружје во рацете подготвена да се бори за правата на рускиот народ“, изјави Алексеј Барановски, портпарол на политичкото крило на Легијата на слободата на Русија.

Би можело да ве интересира

„Забраната за влез на автомобили со руски регистарски таблички во земјите на ЕУ е нацизам“

Објавен таен документ: Ова се целите на САД во Украина

Министрите за надворешни работи на ЕУ на состанок во Киев

„Идиоти“, „високорангирани морони“ и „уште една будала“

Катерина Ѓуровски

Синот на Пригожин се обидува да го преземе Вагнер

Катерина Ѓуровски

Колку чини војната во Украина – ден на бојното поле Америка го плаќа со 86 милиони долари