Партијата на Нарендра Моди со убедлива победа на изборите во Индија

Од:

Индиската народна партија (БЈП) на премиерот Нарендра Моди освои 303 места во Парламентот, покажаа конечните резултати од гласањето на парламентарните избори во Индија.

Партијата на Моди постигна најголем резултат во својата историја и го порази својот главен ривал, Индискиот национален конгрес.

Групата на Рахул Ганди ќе има само 52 пратеници во следните пет години во долниот дом на Парламентот.

Би можело да ве интересира

Индија очекува преземање на контролата над Кашмир

Најмалку осум жртви во несреќа на река во Индија

Ана Ололовска

Најмалку 30 жртви за време на верска прослава во Индија

Пакистанскиот премиер го предводи антииндискиот протест за Кашмир

И партијата Заедно за Србија ќе ги бојкотира изборите во Србија

Во Индија загинаа 11 верници при превртување чамец

Ана Ололовска