Парламентот на Полска нема да работи до средината на октомври

Од:

Полскиот Парламент на предлог на владејачката коалиција ја прекина работата до средината на октомври, кога ќе се одржат избори.

На последната седница на пратениците во заминување, која ќе се одржи во текот на денот, пратениците ќе гласаат за недоверба на министерот за правда Збигњев Зоброу поради што неговиот помошник заговарал кампања против судии кои ја критикувале Владата.

Владејачката партија Право и правда оцени дека паузата ќе им даде повеќе време на пратениците да се посветат на кампањата, додека опозициските партии се сомневаат дека владејачката коалиција подготвува некои непредвидливи чекори по изборите на 13 октомври.

Би можело да ве интересира

За полскиот премиер коронавирусот е болест „како и секоја друга“.

А1он

Дуда освоил 43,5 отсто од гласовите во првиот круг од претседателските избори, Трасковски 30,5 отсто

Ана Ололовска

Дуда во водство по првиот круг од претседателските избори во Полска

Ана Ололовска

Во Полска се одржуваат претседателски избори

Ана Ололовска

Полскиот претседател дециден: САД нема да распоредат нуклеарно оружје во земјата

А1он

Трамп најави префрлање на дел од трупите од Германија во Полска

Ана Ололовска