Париз подготвен за техничко одложување на Брегзит

Од:

Француската државна секретарка за европски прашања при Министерството за Европа и надворешни работи, Амели де Моншален изјави дека Париз е подготвен да одобри „техничко“ одложување на Брегзит „од неколку денови“.

dobivaj vesti na viber

Тоа би се направило со цел британскиот Парламент да има време да ги заврши потребните процедури, но е против одложување поради „нови преговори за договорот“.

– На крајот од неделата ќе видиме дали чисто техничко одложување од неколку денови е оправдано, поради британската парламентарна процедура. Освен таквата ситуација, одложувањето со цел да се добие на време или нови преговори за договорот е исклучено, истакна Моншален во францускиот Сенат.

Британските пратеници вчера начелно го прифатија предложениот договор, но одбија по итна постапка да расправаат за него.

Премиерот Борис Џонсон потоа објави дека ќе ја суспендира расправата за договорот се додека од ЕУ не се добие одговор на барањето за одложување на датумот за Брегзит, а тоа е 31 октомври.

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави дека ќе им препорача на членките на ЕУ да одобрат ново тримесечно одложување на Брегзит.

Би можело да ве интересира

Џонсон го убедувал Ердоган да соработува со Финска и Шведска за членството во НАТО

Ана Ололовска

Макрон: Европската политичка заедница е надополнување на процесот на пристапување во ЕУ

Ана Ололовска

Валас: Загриженоста на Турција за Шведска и Финска може да се реши

Ана Ололовска

Де Алмеида: ЕУ нема да ги продолжи преговорите за Брегзит со Велика Британија

Ана Ололовска

Велика Британија со најниска стапка на невработеност од 1974 година

Ана Ололовска

Франција ќе биде на страната на Финска и Шведска во случај на агресија

А1он