Папата вели дека чувањето кучиња наместо деца ја одзема човечноста

Од:

Папата Франциск ризикуваше да го навлече гневот на сопственици на кучиња и мачиња ширум светот со тоа што сугерираше дека луѓето кои имањето деца го заменуваат со чување домашни миленици, со тоа покажуваат „доза на себичност“.

Зборувајќи за родителството, папата Франциско изрази жалење што миленичињата „понекогаш го заземаат местото на децата“ во општеството.

„Денес… гледаме форма на себичност“, рече Папата.

„Гледаме дека некои луѓе не сакаат да имаат дете“, додаде тој.

Тој рече дека тоа е сериозно погрешен избор од негова гледна точка.

„Понекогаш имаат едно, и тоа е тоа, но имаат кучиња и мачки кои ги заменуваат децата. Ова може да ги насмее луѓето, но тоа е реалност.

Поглаварот на Католичката црква рече дека се повеќе луѓе забораваат нешто важно поради одлуката да имаат миленичиња, а не деца.

„Практиката на одрекување од татковството и мајчинството нè намалува, ни ја одзема човечноста“, заклучи тој.

Би можело да ве интересира

Г. г. Стефан во посета на Рим и Ватикан, денеска на средба со папата Франциск

Папата Фрациска повика на итно отворање коридор за цивилите од Газа

Промоција на книга од папата Франциск на македонски јазик

(ВИДЕО) Сталоне во Ватикан, разменија боксови со папата: Ги гледав твоите филмови

Предраг Петровиќ

Во Португалија свештеници злоставувале 4.800 деца, Папата се сретна со дел од жртвите

Папата Франциск на итна операција, Ватикан објави детали

Катерина Ѓуровски