Папата вели дека чувањето кучиња наместо деца ја одзема човечноста

Од:

Папата Франциск ризикуваше да го навлече гневот на сопственици на кучиња и мачиња ширум светот со тоа што сугерираше дека луѓето кои имањето деца го заменуваат со чување домашни миленици, со тоа покажуваат „доза на себичност“.

dobivaj vesti na viber

Зборувајќи за родителството, папата Франциско изрази жалење што миленичињата „понекогаш го заземаат местото на децата“ во општеството.

„Денес… гледаме форма на себичност“, рече Папата.

„Гледаме дека некои луѓе не сакаат да имаат дете“, додаде тој.

Тој рече дека тоа е сериозно погрешен избор од негова гледна точка.

„Понекогаш имаат едно, и тоа е тоа, но имаат кучиња и мачки кои ги заменуваат децата. Ова може да ги насмее луѓето, но тоа е реалност.

Поглаварот на Католичката црква рече дека се повеќе луѓе забораваат нешто важно поради одлуката да имаат миленичиња, а не деца.

„Практиката на одрекување од татковството и мајчинството нè намалува, ни ја одзема човечноста“, заклучи тој.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ковачевски: Взаемната доверба и пријателство со Ватикан е потврдена преку заедничкото историско, културно и религиско наследство

Катерина Павлова-Николовска

Ковачевски на папата Франциск му подарил бројаница со бисер и филигран и плоча од Влатко Стефановски

Катерина Павлова-Николовска

Папата ја критикуваше Русија: Мариупол е варварски бомбардиран

Папата Франциск бара примирје во Украина по повод православниот Велигден

Папата Франциск повика на помирување во време на војна и судири

А1он

Папата Франциск на велигденското бдеење ја осуди суровоста на војната во Украина

Катерина Павлова-Николовска