Папата повика на „итно“ отворање хуманитарни коридори за Украина

Од:

Папата Франциско денеска апелираше за прекин на конфликтот во Украина.

dobivaj vesti na viber

Во неговите први директни јавни коментари откако рускиот претседател Владимир Путин нареди целосна инвазија на Украина на 24 февруари, папата повика да се отворат хуманитарни коридори за да им се овозможи на Украинците да избегаат од интензивните борби.

„Во овие денови бевме шокирани од нешто трагично: војна. Неколку пати сме се молеле по такјов патг да не се оди. И ние не престануваме да зборуваме, навистина, поинтензивно го молиме Бога“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Финска ќе ја затвори границата за руските туристи од утре

А1он

Русија утре и формално ќе ги анектира четирите украински региони

А1он

САД најави испраќање дополнително оружје за Украина

САД ги повика американските граѓани веднаш да ја напуштат Русија

Русија за анексијата: Ќе ги исполниме аспирациите на четирите региони

Кремљ: „Специјалната воена операција“ во Украина ќе продолжи се до целосна контрола врз Доњецката област

А1он