Папата Франциско: Војната во Украина е неоправдан, бесмислен масакр

Од:

Папата Франциско денеска ја нарече војната во Украина неоправдан, бесмислен масакр и побара од лидерите да биде прекината таа неприфатлива војна.

dobivaj vesti na viber

„За жал, насилната агресија против Украина не стивнува“, нагласи папата на десетици илјади луѓе собрани на плоштадот Свети Петар за време на неделната молитва.

Тој потенцира дека тоа е бесмислен масакр во кој секојдневно се повторуваат убиства и злосторства.

„Нема оправдување за ова“, рече папата Франциско, кој повторно не ја наведе Русија како агресор. Тој, исто така, ги повика сите актери во меѓународната заедница да работат на прекин на војната.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Украинската армија тврди дека од почетокот на војната убиени се над 43.000 руски војници

Ана Ололовска

Русија не прифаќа демилитаризација околу нуклеарката Запорожје, вели претставникот во ОН

А1он

Резников: Во Украина пристигнаa ракетни фрлачи од Велика Британија

А1он

Русите подготвуваат измама за Зеленски, соопшти украинската разузнавачка служба

А1он

Валас: Малку е веројатно дека Путин ќе успее да ја окупира Украина

Финансиска помош од 1,5 милијарди евра за Украина најавени на донаторска конференција

Горан Наумовски