Папата Франциск: Во Украина се појавуваат „се поалармантни сценарија“

Од:

Папата Франциск денеска нагласи дека во Украина се појавуваат „се поалармантни сценарија“ што го загрозуваат „мирот на сите“ поради стравувањата од руска инвазија.

dobivaj vesti na viber

„И покрај дипломатските напори во изминатите недели, се појавуваат се поалармантни сценарија“, рече понтифот на крајот од неговата неделна аудиенција.

„Ги замолувам сите инволвирани страни да се воздржат од каква било акција што може да предизвика уште повеќе страдања за населението“, рече папата Франциск.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Битката за Бахмут: Необјаснивата упорност на Русија и жилавоста на Украинците

Британско разузнавање: Во Русија паѓа поддршката за војната на Путин

Захарова: НАТО и ЕУ да не држат лекции, и тие уништуваа енергетски мрежи, сетете се на Србија

Катерина Павлова-Николовска

Зимата ќе го намали темпото на војната, но целите на Путин не се променети

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Брод со украинска пченица стигна во Етиопија: „Испраќаме храна, испраќаме надеж

(ВИДЕО) Зеленски е „антихрист“ или „мал демон“ – дебата на руска телевизија