Папата Франциск: Поранешниот папа Бенедикт е многу болен

Од:

Папата Франциск денеска изјави дека поранешниот папа Бенедикт е многу болен и ги повика верниците да се молат за него.

Франциск ја даде изненадувачката изјава на крајот од неговата општа аудиенција и не откри дополнителни детали за состојбата на Бенедикт.

Во 2013 година, Бенедикт стана првиот папа по околу 600 години кој абдицирал. Оттогаш живее во Ватикан.

– Би сакал да ве замолам сите вас да упатите посебна молитва за поранешниот папа Бенедикт, кој во тишина ја зајакнува Црквата. Да се ​​потсетиме на него. Тој е многу болен, рече Франциск.

Засега нема официјален коментар на Ватикан за здравствената состојба на Бенедикт.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Папата Фрациска повика на итно отворање коридор за цивилите од Газа

Промоција на книга од папата Франциск на македонски јазик

(ВИДЕО) Сталоне во Ватикан, разменија боксови со папата: Ги гледав твоите филмови

Предраг Петровиќ

Во Португалија свештеници злоставувале 4.800 деца, Папата се сретна со дел од жртвите

Папата Франциск на итна операција, Ватикан објави детали

Катерина Ѓуровски

Папата повика на прекин на војната во Украина и на сите конфликти во светот