papa benedikt

Свет

Новите документи од Ватикан откриваат: Папата знаел за злоставуваните деца, но молчел

А1он
Досега непозната размена на писма покажува дека Џозеф Рацингер, како поглавар на Конгрегацијата за доктрина на верата, знаел за злоупотребата на Питер Х. најдоцна до
Свет

Бенедикт Шеснаесетти погребан во Ватикан

А1он
Поранешниот Папа Бенедикт Шеснаесетти е погребан во базиликата Св. Петар, соопшти Светата столица по погребната миса. Ковчегот со телото на папата роден во Баварија е
Свет

ВИДЕО: Верниците му оддаваат почит на поранешниот Папа Бенедикт

А1он
Верниците од утрово можат да му оддадат почит на почесниот папа Бенедикт Шеснаесетти, чие тело беше поставено во базиликата Свети Петар. Вратите на базиликата ќе
Свет

Папата Франциск: Поранешниот папа Бенедикт е многу болен

А1он
Папата Франциск денеска изјави дека поранешниот папа Бенедикт е многу болен и ги повика верниците да се молат за него. Франциск ја даде изненадувачката изјава