Палестинците го отповикаа својот претставник во Вашингтон

Од:

Палестинскиот претседател Махмуд Абас вечерва го отповика палестинскиот претставник во Вашингтон, како реакција на преместувањето на Американската амбасада во Израел од Тел Авив во Ерусалим.

dobivaj vesti na viber

Како што соопшти главниот палестински преговарач Саеб Ерекат, претсавникот на Палестинската ослободителна организација (ПЛО) во Вашингтон, Хусам Зомлот веќе ги напуштил САД.

Информацијата ја потврди и Министерството за надворешни работи на Палестинската автономна управа, кое нагласи дека причина за ваквиот потег е преселувањето на Амбасадата на САД во Ерусалим.

Би можело да ве интересира

Напаѓачот на Денот на независноста на САД обвинет по седум точки за убиство од прв степен

ВИДЕО: Објавени снимки од апсењето на напаѓачот кој уби шестмина на празничната парадата во Чикаго

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Пукање на парада во САД, има мртви, напаѓачот е во бегство

Горан Наумовски

ВИДЕО: Полицијата во Охајо со 60 куршуми застрелала Афроамериканец, објавената снимка предизвика протести

Катерина Павлова-Николовска

Застапниците за правата на абортусот маршираа низ центарот на Лос Анџелес

Ана Ололовска

ВИДЕО: Телата на трите деца и нивната мајка пронајдени во езеро во Минесота

Ана Ололовска