Орбан му рекол на Столтенберг дека Унгарија го поддржува влезот на Шведска во НАТО

Од:

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска му порача на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, дека неговата влада го поддржува членството на Шведска во алијансата.

Во објава на платформата Х, Орбан додаде дека во телефонски разговор му рекол на Столтенберг дека ќе продолжи да апелира до унгарскиот парламент да гласа за влез на Шведска во НАТО и да ја заврши ратификацијата во првата можна можност, пренесува Ројтерс.

Столтенберг ја поздрави одлуката на Унгарија јасно да го поддржи пристапувањето на Шведска во Алијансата и наскоро ќе ја ратификува нејзината кандидатура.

Би можело да ве интересира

Орбан: Во Брисел во тек се подготовки за влез на Европа во војната

НАТО функционер за АНА-МПА: Северна Македонија под уставното име влезе во Алијансата

Улф Кристерсон: Aмериканското нуклеарно оружје на шведска територија е можно во случај на војна

Орбан им ја честита изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ и на Сиљановска-Давкова

Горан Наумовски

Петер Сијарто: Унгарија нема да учествува во иницијативата на НАТО за помош на Украина

Република: НАТО директно ќе влезе во војна доколку Русија премине една од двете црвени линии