Околу 40 илегални имигранти се удавија во Средоземно Море

Од:

Околу 40 илегални имигранти се удавија во Средоземно Море, изјавија преживеаните 240 имигранти од Гана, од Гамбија, од Сенегал и од Брегот на Слоновата Коска, чии два гумени чамци се превртија.

Илегалните имигранти беа спасени во неделата од трговски брод од Малта, а денеска пристигнаа на италијанскиот остров Сицилија. Тие со гумени чамци тргнале од Либија, пренесува Фена.

Меѓу преживеаните има најмалку 32 малолетни лица, а две се на возраст од пет и седум години.

Во меѓувреме, италијанската крајбрежна стража сооопшти дека во рок од три дена спасила речиси 7.000 луѓе.

Би можело да ве интересира

Мигрантите исчезнаа од јужната граница

Европскиот суд на правдата ја казни Унгарија, Орбан ја нарече пресудата срамна

A1on

Речиси 5.000 мигранти загинаа на пат кон Канарските острови за пет месеци

Пронајдени тела на четворица мигранти, спасени 52 лица во близина на брегот на Тунис

30.000 деца-мигранти годинава се обиделе да го преминат смртоносниот Панамски теснец

11 лица од Непал сакале илегално да влезат од Македонија во Грција – депортирани се