Новиот Устав на Северна Кореја може да биде чекор кон мировен договор со САД

Од:

Северна Кореја усвои нов Устав во кој официјално е именуван Ким Џонг-ун за шеф на државата и врховен командант на војската.

Западните медиуми, повикувајќи се на набљудувачи, наведуваат дека постои можност целта на новиот Устав да е подготовка за мировен договор со САД.

Северна Кореја долго време повикува на мировен договор со САД, со цел да се нормализираат односите меѓу двете земји и да се заврши техничката состојба на војна, која трае од крајот на Корејската војна (1950-1953), по што е потпишано примирје, но не и договор.

Во новит Устав, кој е објавен на државниот портал Наенара, се наведува дека Ким како претседавач со Комисијата за државни работи, највисокото тело воспоставено во 2016 година, е „врховен претставник на својот корејски народ“, што значи и шеф на државата и врховен командант.

Во претходниот устав Ким е означен само како „врховен лидер“ кој команда со сите свои воени сили на земјата.

Би можело да ве интересира

Разрешувања во раководството на военото разузнавање на Северна Кореја

Ана Ололовска

Северна Кореја ја унапредува својата нуклеарна воена програма

Ана Ололовска

Ким Џонг-ун му ја честиташе на Путин 75-годишнината од победата над фашизмот

А1он

Јужнокорејски разузнавачи тврдат дека Ким немал операција на срце

Ана Ололовска

Путин го одликува Ким Џонг-ун по повод 75-годишнината од победа над нацизмот

Ана Ололовска

Северна и Јужна Кореја разменија оган во погранично подрачје

Ана Ололовска