Норвешки пратеник го предложи НАТО за Нобелова нагрда за мир

Од:

Норвешкиот пратеник Ерлен Виборг објави дека го предложил НАТО, најголемиот воен сојуз во историјата, за Нобелова награда за мир во 2020 година.

„Преку своето постоење, НАТО го гарантира нашиот мир 70 години. Благодарение на НАТО, ние ја избегнавме Студената војна да стане жешка војна“, напиша Ерлен Виборг на Фејсбук.

Тој е член на популистичка десничарска партија што е во владејачката коалиција во Норвешка.

„Понекогаш сме зависни и од воените операции за мир“, тврди Ерлен Виборг.

Пред само неколку дена во Лондон, Алијансата ја прослави 70-годишнината од постоењето.

Би можело да ве интересира

Планот за реформа на НАТО е подготвен, една година откако Макрон прогласи дека Алијансата е во „мозочна смрт“

Жарко Настоски

НАТО во февруари ќе одлучи за мисијата во Авганистан

Ана Ололовска

Турција ги обвини НАТО и ЕУ дека не преземаат мерки за решавање на ситуацијата во Нагорно Карабах

НАТО: Американските трупи нема да бидат повлечени од Косово

Ландов

Столтенберг: Цената ќе биде висока доколку прерано го напуштиме Авганистан

Жарко Настоски

НАТО: Го подржуваме продолжувањето на дијалогот меѓу Белград и Приштина

А1он