„Њујорк Тајмс“: Трамп знаел за руското мешање уште пред да стапи на должноста

Од:

Две недели пред да стапи на должноста во јануари минатата година, американскиот претседател Доналд Трамп бил запознат со строго доверливи разузнавачки информации, кои укажувале дека неговиот руски колега Владимир Путин лично наредил да се извршат кибер напади со цел да се влијае на претседателските избори во САД во 2016 година, тврди „Њујорк Тајмс“.

Весникот, повикувајќи се на неколку извори присутни на средбата, наведува дека на 6 јануари 2017 година, на Трамп му биле доставени податоци, меѓу кои и документи и електронски писма на руски воени офицери, како и информација добиена од „исклучително таен извор близок до Путин“, кој на агенти на Централната разузнавачка агенција (ЦИА) им раскажал како „Кремљ донел одлука да започне кампања на кибер напади и дезинфорамции“.

Трамп „неволно го прифатил“ тоа што му го укажале, а потоа „се обидел да ги доведе во прашање исклучително јасните заклучоци“ што му биле презентирани на брифингот, наведува „Њујорк Тајмс“.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Нов проблем за Бајден, илјадници миграни чекаат под мост во Тексас

Избори во Русија, ќе се гласа три дена во 11 временски зони

Катерина Павлова-Николовска

Париз откажа гала вечара во Вашингтон поради „избрзaниот“ договор меѓу САД и Австралија

А1он

Прв американско-црногорски економски дијалог: САД го поддржуваат влезот на Црна Гора во ЕУ

А1он

Путин со порака од изолација пред изборите: Граѓаните да ја покажат својата љубов кон татковината

А1он

Шекеринска од Вашингтон: Ќе побараме силна поддршка од САД за продолжување на нашиот европски пат

А1он