Независна комисија за климатски промени: Британија не е подготвена за климатските закани

Од:

Зголемената зависност од електрична енергија ја води Британија до катастрофа поради зголемената зависност на државата од електрична енергија. Ова предупредување го издаде независна комисија за климатски промени, објави Дејли телеграф.

Тој тренд главно се должи на замена на бензински и дизел возила, како и котли на гас со електрични алтернативи.

Велика Британија планира постепено да прекине со употребата на фосилни горива. Но, во транзицијата, владата мора да се погрижи новиот систем да издржи природни непогоди и да не доведе до прекин на електричната енергија, велат експертите.

Тие стравуваат дека климатските промени ќе доведат до поинтензивни природни појави како што се поплави и урагани. Како резултат, илјадници луѓе ризикуваат да останат без струја доколку британските власти не започнат да ја прилагодуваат земјата на новите услови, нешто што досега не го сторија.

Авторите на документот, исто така, ја повикуваат владата да дизајнира згради за подобра заштита од топлотни бранови. Тие исто така велат дека Велика Британија е помалку подготвена за климатските промени денес отколку пред пет години. Авторите на извештајот инсистираат дека понатамошните климатски промени се „неизбежни“, дури и ако емисиите на штетни гасови можат да се намалат.

Затоа, владата мора да биде „реална“ во проценката на заканите за снабдувањето со храна и вода, инфраструктурата и јавното здравје.

„Некој треба да го прегледа целиот систем – од нашата куќа и автомобил до новите обновливи извори на енергија што ќе се градат, а не индивидуалните елементи со кои управуваат разни приватни компании. Кога го планирате нашиот целосно електричен свет, треба да бидете во имајте предвид дека неуспехот во кој било дел од системот може да има многу поголеми негативни последици“, објаснува професорката Џулија Кинг, потпретседател на комисијата.

Би можело да ве интересира

Франција ja обвини Велика Британија за дискриминација

Ана Ололовска

Британија го укинува карантинот за вакцинирани патници од САД и сите земји на ЕУ, освен Франција

Жарко Настоски

Извештај: Стотици деца биле злоставувани во домови во Лондон повеќе децении

Ана Ололовска

Стотици деца со децении биле во немилост на педофили во лондонски домови за згрижување

Жарко Настоски

Да не се залажуваме со подобрувањето на бројките за Ковид-19, повика Борис Џонсон

Жарко Настоски

Вејн Руни пак е во неволја – го сликаа во друштво на две млади девојки, тој тврди дека го местат

Жарко Настоски