Невиден скок на инфлацијата во Судан од 359 проценти

Од:

Просечната стапка на инфлација во Судан во 2021 година е 359,09 отсто во споредба со 163,26 проценти во 2020 година, покажуваат податоците на Централното биро за статистика.

dobivaj vesti na viber

Инфлацијата во декември забави на 318,2 отсто на годишно ниво, од 339,58 проценти претходниот месец, се вели во соопштението на статистичката агенција.

Базичната инфлација, која ги исклучува променливите елементи како храната, во декември се зголеми на 443,48 проценти од 428,34 отсто во ноември.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Највисока инфлација во Македонија од 1995 година

Инфлацијата во Германија највисока од германското обединување во 1990 година

ВМРО-ДПМНЕ: Двоцифрената инфлација е заради неспособноста на СДСМ

Рекордно високо ниво на инфлацијата во Франција

А1он

Инфлацијата во Еврозоната минатиот месец достигна рекордни 7,4 проценти

Инфлацијата во Хрватска највисока во последните 14 години

А1он