Навални повторно обвинет за екстремизам

Од:

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални и неколку негови блиски соработници повторно се обвинети за екстремизам и може да добијат долгогодишни затворски казни, објавија денеска руските обвинители.

dobivaj vesti na viber

Според Истражниот комитет, кој спроведува големи кривични истраги во Русија, Навални и неговите соработници се обвинети за „основање и водење екстремистичка организација“, која повикува на „промена на власта со насилство“ од 2014 до 2021 година.

Организациите на Навални во јуни беа забранети поради екстремизам, пред изборите на 19 септември.

Партијата Единствена Русија на Путин победи на изборите, а на радикалната опозиција не и беше дозволено да учествува.

Цел на новата кривична истрага се двајцата најблиски соработници на Навални, Иван Жданов и Леонид Волков, кои со месеци живеат во егзил, како и многу други противници на Путин.

Предмет на истрагата е и Љубов Собол, уште една од соработничките на Навални.

Доколку бидат осудени, Навални, Жданов и Волков се соочуваат со затворска казна од шест до 10 години, а другите како Собол од две до шест години.

Би можело да ве интересира

Лукашенко: Белорусија купи од Русија ракетни системи С-400 и ракети „Искандер“

Ана Ололовска

Москва: Струјата од Запорожје ќе оди во Русија

Ана Ололовска

Руските воени трошоци зголемени за 40 отсто

Ана Ололовска

Џентилони: Блокирана е одлуката за шестиот пакет санкции кон Русија

Ана Ололовска

Русија ја забрани работата на московското биро на канадската телевизија Си-Би-Си

Ана Ололовска

Гасум: Русија неделава може да ја прекине испораката на гас за Финска

Ана Ололовска