НАСА го покажа ураганот Дориан од вселената

Од:

Американската вселенска агенција (НАСА) објави видео снимки од разурнувачкиот ураган Дориан кој ги погоди Бахамските Острови.

Снимките, направени од Меѓународната вселенска станица, покажуваат како ураганот се движи над Атлантикот мошне споро во правец на Флорида. Брзината на ветеровите со западен правец изнесува речиси 290 километри на час – рекорд што досега не бил регистриран во тој регион. Поради тоа, ураганот е означен како петта категорија, или најсилно ниво на моќност.

Според метереолозите, бурата вечерва треба да ги зафати источните брегови на САД. Службите распоредени во крајбрежните делови на севрозападна Флорида, Џорџија, Јужна и Северна Каролина, се подготвени. Започнува и задолжителна евакуација од крајбржните зони на северниот дел на Флорида и на Јужна Каролина.

Американскиот претседателот Доналд Трамп претходно објави вонредна состојба во тој дел на САД.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: НАСА ја претстави својата најмоќна ракета досега

Ана Ололовска

(ВИДЕО) НАСА ја прекина врската со руски космонаут кој пријави НЛО: Една снимка предизвика бура на интернет

Татјана Ташкова

Доказ дека животот потекнува од вселената: НАСА откри шеќери во два метеорити

Татјана Ташкова

НАСА одбра уште пет вселенски компании заради испраќањето луѓе на Месечината

Ана Ололовска

НАСА: Озонската дупка намалена до минимално ниво

Ана Ололовска

НАСА објави необична фотографија од спирална галаксија

Ана Ололовска